Ön çapraz bağ cerrahisi sonrası ne kadar süre sonra iyileşmiş olurum?

İyileşme süresi herhangi bir cerrahi gerektiğinde ilk akla gelen sorulardandır. Ön çapraz bağ cerrahisi sonrasında iyileşmenin çabuk olabilmesi ise diğer cerrahilere kıyasla daha fazla durumun bir araya getirilmesine bağlıdır:

  • Öncelikle kararlı ve bir emek vermeye hazır olmanız gerekir.Ameliyat öncesi yapılan egzersizler iyileşmenin hızlı olmasını sağlar.

  • Cerrahınızın ön çapraz bağ deneyiminin iyi olması gerekir.

  • Terapistinizin (sporcu iseniz atletik antrenörünüzün) rehabilitasyon ve spor kriterlerine geri dönüş için uygun protokollerde ustalaşmış olması gerekir.

  • Ağrım yok ve iyiyim diye cesaretle çok erken spora dönenlerde tekrar bu bağın kopma oranı %40 daha fazladır.

  • Ön çapraz bağ kopması yanında menisküs yırtığı, yan bağ yırtığı gibi durumların varlığı iyileşme kalite ve süresini etkiler.

İyileşme biyolojisini bilenler bir ön çapraz bağ ‘rekonstrüksiyonu’ ameliyatından sonra normal spora dönüşün 6 aydan kısa olmayacağını da bilirler.

on-capraz-bag-yirtigi-1200x800.jpg

Ameliyatta ön çapraz bağ yerine başka bir bağ mı konuluyor?
Ön çapraz bağ diz ekleminin içinde yer alan ve iki kemiğin birbirine tutunmasını sağlayan ana bağlardan birisidir. Aslında iki ayrı bağdan oluşan ve birbirine uyumlu çalışan bir yapıdır. Bağların kemikleri birleştirmek dışında bir çok görevi bulunur. Eklem hareket ederken kemiklerin birbirine göre kontrollü bir kayma ve yerdeğiştirme hareketini sağlarlar, eklem pozisyonunun anlık durumunu anlamamızı sağlarlar. Bir bağ koptuğunda basitçe o bağı onarmak bu fonksiyonları geri getirebilir, ancak genellikle ön çapraz bağ kopmaları sonrasında genellikle durum diğer bağlara göre daha karışıktır.

Ön çapraz bağ sorununu halletmek için iki türlü cerrahi vardır.

1. Bağın koptuğu yeri dikmek

Ön çapraz bağ tamiri denilince ilk akla gelen bu bağın kopan yerinin basitçe dikilmesidir. Ancak durum bu kadar basit değildir. Ön çapraz bağ kopunca diğer bir çok bağda olduğu gibi koptuğu yerin dikilmesi eskilerde büyük çoğunlukla hüsranla bitmiştir. Ancak bu bağın koptuğu yerin kaynamasını sağlamak ve başarı sağlamak için belli şartlar vardır. Birincisi erken cerrahi gerekir. Bağın kopması üzerinden ne kadar çok zaman geçmişse o kadar başarısız olunur. Genellikle 3 gün içinde yapılan primer dikişler tercih edilir. İkinci olarak bağın koptuğu nokta önemlidir; kemikten bir parça ile koptu ise iş daha kolaydır ancak bağın ortasından olan kopmalarda bağın kaynama şansı azalır. Bu kaynamayı artırmak için, PRP, kök hücre spreyleri, bağın etrafına biyolojik iskeleler yaparız.

2. Yeni bir bağ yapmak

Üzerinden zaman geçmiş ve durumu iyi olmayan, tabiri caiz ise çamur gibi dikilemeyecek halde olan bağların yerine yeni bir bağ yapmak gerekir. Ameliyat olmakta olan ön çaprazların ezici çoğunluğu malesef böyledir. Yüksek başarı elde edilmiş olan bu tür ameliyatlara ‘rekonstrüksiyon’ ameliyatları denir. Burada küçük bir kesi ile bacak arkasından alınan tendonlar bağ yerine özel implantlar ile tutturulur.

Bu ameliyatlar diz eklemini açmadan, kapalı artroskopik yapılır. Burada ön çapraz bağ yerine uygulanan yapı bağ olmayıp bir tendon olduğu için bunun bağ yapısına dönüşmesi için 6-8 ay gibi bir süre gerekir. Bu süre içinde bu yeni ‘bağ’ ile denge duygumuzn yeniden tesisi gerekir ve bunun için fizyoterapi mutlak gereklidir.

Özet
Ameliyat öncesi yapılacak egzersiz ve fizyoterapi iyileşmeyi olumlu etkiler.
Ameliyat sonrası 1. gün yürüme başlar.
Ameliyatın kalitesi erken dönem iyileşme ve konforunu etkiler.
Ön çapraz bağ ile beraber menisküs , başka bağ yırtıkları tamirleri iyileşme sürelerini uzatır.
Hastanede 1-3 gün kalınır.
Tolere edilir edilmez koltuk değneği ya da yürüme yardımcıları bırakılır. Kasları iyi durumda olanlarda bu süre 1-2 gün kadar kısa olabiliyor.
Hasta özellikleri iyileşme üzerine etkili olabilir (şeker hastalığı, egzersizlerde uyumsuzluk)
İşe dönüş işin niteliğine bağlıdır. oturarak çalışılan işlere 10. gün sonrasında, diğerleri ise 4- 6. hafta civarında olmaktadır.
Fizik tedavi kalitesi iyileşme süresini çok etkiler.
Düz hafif koşu ve uzun yürüyüşler 3. ayda planlanır.
Tam iyileşme ve spora tam dönüş en az 8 aydır. 6. ayda dönüş yapanlar yeni bir yaralanma riskini almış olurlar.