top of page

El Bileği Skafoid Kemik Kırığı

Skafoid kemik nedir?
El bileğinde yer alan 8 adet küçük kemikten bir tanesidir. Şekli biraz kayığı andırdığı için Latince kayığa benzeyen anlamına gelen ‘scaphoid’ denmiştir. Bu kemik, el bileğinde düşme sonrası en sık kırılan kemiklerdendir. El ve dirsek açıkken üzerine düşüldüğünde kırılır.

Skafoid kemiği neden zor kaynar?
Kaynaması zor ve nazlı olan bir kemiktir.

Tamamen eklem içinde olan bir kemik olduğu için bu kemiği besleyen kan damarları ağı, kırık sonrası kemiğin bütününü besleyecek kadar sağlam olmayabilir. kemiğin önkola yakın ucu kırıldığında kaynaması daha zordur çünkü bu bölgenin kanla beslenmesiiyi değildir.
kaymış bir skafoid kırığı aralığına eklem sıvısı sızarak kaynamayı etkileyebilir.
Skafoid kırığı nasıl şikayetler yapar?
Düştükten sonra skafoid kırıldığında el bileğinde şişme ağrı olur. Anatomik enfiye kutusu denilen yere basıldığında ağrılı hissedilirse skafoid kırığından şüphelenmek gerekir.

skafoid-kemik-kirigi-2-840x373.jpg

Hangi tetkikler gerekir?
Röntgen: Kaymamış bir skafoid kırığı ilk kez çekilen röntgenlerde görülmeyebilir. 2 hafta sonra bu röntgen çekildiğinde kırık kenarı kemik emildiği için görünür hale gelir. Skafoid röntgeni pozisyonu standart pozisyondan farklıdır. Röntgen teknisyeni mutlaka skafoid kemik için röntgen çekildiğini bilmelidir.
MRI veya BT : röntgende görülmeyip şikayetler varsa tanı için MR ya da BT çekilir. Kaynamama sonrasında kırık parçanın kanla beslenmesinin bozulup bozulmadığı be bu kemik parçasında çürüme ( avasküler nekroz) olup olmadığı MR ile takip edilir.
Tedavi nasıl yapılır?
Skafoid kırığı kaymamış ise bu şanslı durum alçı ile tedavi edilir. Skafoid alçısı başparmağı içine alacak şekilde yapılır. Alçı süresi 6-8 haftadan az değildir.

Eğer kırık parçaları arasında kayma varsa ya da takiplerde kaynama yönünde bir bulgu yoksa ameliyat ile kırık parçalar birbirine vida ile sıkıca tutturulup kaynama sağlanır.

Eski kaynamamış skafoid kırıklarını cerrahi ile tedavi etmek gerekir. Kırık aralığına taze kemik dokusu getirilir ( leğen emiğinden ya da önkoldan alınır) ve ve özel skafoid vidaları ile kırık tespit edilir.

bottom of page