Menisküs yırtıkları iyileşir mi?

Eskiden dizi kilitleyen bir menisküs yırtığı olduğunda bazen bu kilitlenme açılmıyor, diz eklemi şiştikçe şişiyor ve MR görüntülemesi o zamanlar olmadığı için bu durum ancak iyi bir muayene ile anlaşılıyor ve kilitlenmeyi gidermek için ameliyat yapılıyordu. Bu ameliyatlarda açık yapılan ameliyatlardı. Tabi kamera sistemi olmadığı için diz ekleminin içi az bir kesi ile rahat görünmüyordu. Büyük ve etli kısımdan olan yırtıklar hariç bunları onarmaya, dikmeye kimse teşebbüs dahi etmiyor ve menisküsü olduğu gibi çıkarıp alıyorlardı. Yıllar geçiyor menisküsü alınan kişide bu sefer menisküs yokluğuna bağlı diz ekleminin aşınması gerçekleşiyor ve protez gerekiyordu. Günümüzde artık menisküsün her bir parçasını korumaya çalışıyoruz. Ama…

Menisküs 2 türlü yırtılır. İlki düşme , dizin burkulması gibi ani güç ile olan yırtılmalar 2. si ise yaşa bağlı menisküs yapısının bozulması sonucu oluşan ‘kendiliğinden’ yırtıklar. Genellikle futbolcu yaralanmaları duyurulduğunda ‘menisküs’ ifadesi kullanıldığından toplumda menisküs yırtığı futbolla ilişkilendirilmiştir. Her türlü spor dalında bu yırtıklar olabilir ancak sporcularda menisküs kolay kolay yırtılmaz. En çok 50 yaş sonrası pek de spor ile ilgisi olmayan insanlarda menisküs yırtıkları görülür. Bir çoğu ciddi olmayan, hayatı kısıtlamayan bu yırtıklar hasbelkader bir MR çekildiğinde ortaya çıkabilir. Bu ise pek anlam ifade etmez. Saç ağarması neyse menisküs koljen yapısının bozulmasına bağlı MR da sinyal görmek de odur. Gene de raporda yırtık lafı görüldüğünde gelecek ile ilgili endişe başlar. Diz ağrısı MR da görünen yırtıkla ilgili olmayabilir. Bu vesile ile bir kez daha MR larınızı tedavi ettirmemenizi öneriyorum. Sadece saga sola gönderilen Mr görüntülerinden tedavi çıkarmak doğru değil. Görüntülere aldanmayın. MR menisküs sözkonusu olduğunda tanıyı desteklemek, teknik konular ve takip için değerlidir.

meniskus-yirtik-tipleri-1200x711.jpg

Şimdi bu iki türlü menisküs yırtığı iyileşir mi cevaplayalım:

Menisküs yırtıkları eğer ani burkulma gibi travma ile olmuşsa dikildiğinde iyileşme şansı çok yüksektir. Hatta iyileşmez bilinen yırtık türleri bile iyileşebilmektedir. Her bir menisküsü içinde ki kan damarlarının oranına göre 3 bölüme ayırırız. (resim 3) Etli çevre kısımlarında ( buraya kırmızı bölge deriz) bol kan damarı olduğundan iyileşme daha hızlı ve sorunsuz olur. Orta kesimde az kan damarı vardır ve iyileşme nazlıdır. En uç kesimde beyaz bölge dediğimiz yerde ise kan damarı yoktur ve iyileşme zorludur. Edinilen tecrübelerde diz ekleminde kanama olduğunda menisküslerin daha iyi iyileştiği gözlemlenmiş. Diz eklem boşluğunda kan bulunmadığı için bazen böyle durumlarda kanama yaratıp iyileşme şansını yükseltiriz. Kimi zaman ise yırtık aralığına Prp +fibrin pıhtısı koyup iyileşmesini kolaylaştırırız. Menisküsün yapısı sağlam iken diz burkulması ile yırtılmış yırtık parçalarının dikilip menisküs yüzeyinin korunması esastır.
50 yaş üzerinde iseniz neden olduğunu bilmediğiniz bir şekilde menisküsünüzün yırtıldığını öğrenebilirsiniz. Aslında bu okuma gözlüğü almak zorunda kaldığınız zamanlardır. Göz bozulmasının sürecini hissetmediğimiz gibi mensiküs yırtığının oluşmasını da hissetmeyiz. Bu yırtıklar iyileşmeye dirençlidir çünkü genel yapısında bozulma olmuştur. Bu tür püsküllenmiş, lime lime olmuş bir yapıyı eski haline getirmek imkansız değilse de oldukça zordur. Vücut esnekliğiniz azalmaya başlar ve kolajen yapılar eskisi kadar kolay tamir edilemez olur. Burada sağlanmaya çalışılan şey ise yırtık parçaların kıkırdağa zarar vermesini önlemek üzerinedir. Yapılan bilimsel çalışmalar bu yaşlarda yapılan artroskopik müdahalelerin çoğunun gereksiz olduğunu göstermiştir. Bura da yırtığın şekli, kıkırdak yapının durumuna bakılaraktamir için karar verilir.
Menisküs yırtıkları dikilmeden, cerrahi yapılmadan iyileşir mi?
Bu yazıyı okurken bu sorunun cevabını aradığınızı biliyorum. Aslında çok ufak bir kısmı özellikle ön çapraz bağ yırtığı ile beraber olan menisküs yırtıkları ön çapraz bağdan dizin içine kanama olmuşsa bu kan ile iyileşebilmektedir. Menisküs yırtıklarının büyük çoğunluğunun yerine dikilmeden iyileşme şansı yoktur. Düşme, burkulma ile oluşmuş menisküs yırtıklarının dikilmesi çok iyi sonuçlar verir.

Yaşlılar da ise kilo varsa verip ağrıyı azaltıcı, kasları geliştirici rehabilitasyon ve tedaviler uygulamak cerrahi kadar hatta daha etkili olabilmektedir.