Merdiven inerken ya da çıkarken dizimin ön kısmı ağrıyor, menisküs mü oldum?

Hayır!

Uzun süre oturduktan sonra kalkarken , sinemada, dar alanda dizinizi uzun süre bükük tuttuktan sonra ya da yerde diz üzerine oturduktan sonra kalkarken diz önünde tatsız bir ağrı menisküs yırtılma ağrısı değildir.

Diz kapağı eklemi diz eklemi içinde ayrı bir eklem olarak değerlendirilir. (1. Görsel) Bu kemik dizimizi hareket ettirirken bir kaldıraç kolu olarak işlev görür. (2. Görsel)

diz-kapagi-1-1200x800.jpg
diz-kapagi-2-1200x800.jpg

Bu kemik ,aynı burun gibi, her insanda farklı şekillerde olabilmektedir. Patellla yani diz kapağı kemiğinin bulunduğu yer biraz yukarıda ya da biraz aşağıda olabildiği gibi kemiğin bağlı olduğu tendon ve kaslarında yapışma yerleri farklı olabilmektedir. Bu farklılıklar bazı mekanik dezavantajlar yaratabiliyorlar.

Erken yaşlarda diz önü ağrısı ve diz kapağı kemiğinde kayma genellikle yapısal ciddi sorunlar nedeni ile olur. Bunların erken yaşta değişik cerrahi tedavilerini yapıyoruz. Ama diz önü ağrısının en yaygın şekli 30 yaş sonrası görülendir. Diz kapağı yerleşimi ve yapısı uygun olan insanlarda dahi diz önü ağrısı olabilir. Bunun çoğunlukla sebebi yaş ilerledikçe kapağını kontrol eden kasın zayıflamasıdır. Basitçe yapılan düzenli egzersizler ile durum erken dönemde kontrol altına alınabilir ve ağrılar çabucak geçer. Ancak ağrıları ya da rahatsızlığı uzun süre kulak arkası yapan kişilerde kıkırdak yapısında önce yumuşama meydana gelir. O yüzden bu hastalığın diğer ismi ‘patellar chondromalazi’ dir. Chondromalacia kıkırdak yumuşaması anlamına gelmektedir. Bu durum devam ettiğinde yumuşayan kıkırdakta aşınma, çatlaklar ve kıkırdak yaraları oluşmaya başlar.

Diz kapağı arkası kıkırdak sorununu anlatan sıkıntılar şunlardır
Dizin ön kısmında oluşan ağrı, takılma hissi, kulağı rahatsız eden sesler
Merdiven inerken ya da çıkarken diz önünde hisswedilen rahatsızlık ya da ağrı
Uzun süre oturduktan sonra kalkarken olan ağrı
Uzun süre diz eklemi 90 derecenin üzerinde otururken oluşan ağrı ve bacağı uzatma ihtiyacı hissetmek
Diz ekleminde şişme
Düz yolda olmayıp yokuşlarda başlayan diz rahatsızlığı
Tanı
Doktora başvurduğunuzda öncelikle ne kadar süre ile bu şikayeti çektiğinizi, hangi durumlartda ağrı olduğunu ve diz kapağınızın yerleşimini not edip bazı hareketlerini gözleyecek ve bazı testler yapacaktır. Gerekirse diz kapağına özel bazı röntgenler ve MR istenebilir.

Tedavi
Tedavide ana amaç diz kapağı sürtünmesini ideal hale getirerek şimdiye kadar olmuş olan hasarı iyileştirmek ve daha fazla hasarın oluşmasını önlemektir.

2 yönden tedavi gerekir:

1. Hasarlanmış kıkırdağı iyileştirmek

O anda var olan hasarın derecesi MR ile tespit edilebilinir. Kıkırdak hasarlarını 1. 2. 3. 4. derece hasar gibi sınıflayabiliyoruz. Her bir hasarın tam bulunduğu yer not edilir ve takibe alınır. Kıkırdak haritalaması yapılır ve gerekirse bazı özel MR teknikleri ile hasarlanmış kıkırdağın canlılığı da anlaşılabilir. Kıkırdak hasar derecesine göre değişik biyolojik (kimyasal ilaç olmayan) tedaviler vardır. PRP, kök hücre, hyaluronic acid, glucosamine chondroitin, collagen gibi tedavilerden o durum için yararlı olanları seçip kullanabiliriz. Tabi oluşan hasar sadece diz kapağının arka kısım kıkırdağı değil bunun tam karşılığında troklea dediğimiz diz kapağının yuvasını oluşturan kısımda da olabilir. Bu kıkırdak hasarları derin ve alan olarak geniş ise kıkırdak nakli, mikrokırık gibi cerrahi müdahaleler ile iyileşme sağlanabilir. Tedavi başlandıktan sonra periyodik takiplerle iyileşmenin olduğundan emin olunmalıdır.

2. Diz kapağı sürtünme dinamiğini düzeltmek

Diz kapağını kontrol eden adale güçsüz ise her halükarda buna yönelik bir kuvvetlendirici program düzenlenir. Genellikle vastus medialis oblik adalesi zayıf olmaktadır ve bu yüzden bu adale üzerinde özellikle yoğunlaşmak gerekir. Öncelikle diz kapağında giderilmesi gereken mekanik bir sorun olduğu net olarak bilinebilir. Bu anlaşıldığında mekanik sorunların tedavisi ilaç ile olmayacağından bazı ameliyat teknikleri ile sorunun nasıl giderileceği anlatılır. Bu teknikler arasında sadece yumuşak dokuya müdahale ile düzeltilebilecek olanların yanında kemik dokuyu da içeren ameliyatlar vardır. tekniğine göre iyileşme süreleri farklı olabilir.

Hem sürtünmeyi düzeltmek hem de hasarlı kıkırdağı iyileştirmek için bu tedaviler kombinasyon şeklinde kullanılmaktadır.

Sonuç: Kondromalazi tedavi edilebilir mi?
EVET! 🙂 Kondromalazi ile ilişkili ağrı ve diz rahatsızlığını en aza indirmeye yardımcı olacak birçok tedavi ve çözüm vardır. Egzersizler, diyet değişiklikleri, ilaçlar, fizik tedavi ve (nadiren) ameliyatlar rahatsızlığınızı gidermeye ya da en aza indirmeye yardımcı olabilir vey daha mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.