Image by Akim Young

Omuz

Omuz ağrıları diğer ağrılardan farklı olarak günlük hayatı oldukça sıkıntılı hale getirir. Saç taramak, diş fırçalamak, yan yatmak, giyinmek, elini sırtına getirmek gibi en temel eylemleri zorlukla yapar hale getirir. Kulunç denilen ağrı türleri ile karıştırılıp geçmesi beklenirken giderek omuz hareketlerinde kısıtlılık olmaya başlar. Omuz ağrısına yol açan bir çok neden arasında nispeten masum olanlardan zor olanları ayırmak gerekir. Omuz sıkışma sendromları, omuz kireçlenmeleri, omuz kas yırtıkları ve omuzda çıkıklar, yarı çıkıklar sık görülen omuz ağrısı nedenleridir. İlginç olarak benzer ağrı ve kısıtlılık yapan omuz hastalıklarının tedavileri çok farklı olabilmektedir.

Omuz protezinden, omuz artroskopisi gibi kapalı ameliyatlara, omuz enjeksiyonlarından, fizik tedavilere kadar değişen tedavi seçeneklerini hastalık türüne göre ve hastalığın seviyesine göre kullanırız. Omuz hareketleri kısıtlı olan insanlarda düşme esnasında başın yaralanmasını kol koruyamaz dolayısı ile özellikle büyüklerimizde bu durum daha da önemli hale gelmektedir. Denge ve görme kısıtlılığı olanlarda bu durum hayati önem arzeder.

Tüm diğer hastalıklarda olduğu gibi ne olduğunu erken anlarsak tedavisi de kolay olmaktadır. Örneğin donuk omuz hastalığı ilk anlarda sinsi ilerler ama sonradan çok can yakmaya başlar ve omuzda hareket zorluğu artık hayatı çekilmez hale getirir. Omuz ağrısı ve kısıtlılığı başladığında yapılacak basit muayene ile dahi tedavinin ne olacağını anlayabiliriz. Omuz kırığı ve omuz çıkığı gibi düşme veya kazaya bağlı durumlar sonrasında da eklem hareket açıklığını kaybetmemek için basit sorunların derhal tedavisi yapılmalıdır.

Omuz Hakkında