Omuzumdaki yırtık neden iyileşmiyor?

Omuz eklemini hareket ettiren adalelerden bazıları zaman içinde aynı yüzümüzde oluşan kırışıklıklar gibi yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak esnekliğini ve gücünü kaybeder. Bu duruma gelmiş bir adalenin yırtılması için düşmeye ya da ağırlık kaldırmaya bile gerek yoktur. Bir sabah omuzda berbat bir ağrı ile uyanılır ve macera başlar. Omuzda bu şekilde kendiliğinden oluşan yırtığın sebebi öncelikle biyolojimizde olan değişikliktir. Böyle yırtıklara ‘dejeneratif’ yıpranma yırtıkları adını veririz. Sağlam bir adaleyi kot kumaşına benzetirsek ‘dejeneratif’ yıpranıp yağlanmış bir adaleyi kağıt helvasına benzetebiliriz. Böyle bir yapıyı onarmak sağlam bir adaleyi onarmaktan farklıdır ve iyileşmesi de elbette farklıdır. Omuzun, kol yukarıda ve aşağıda iken dönme ve yük taşıma hareketlerini gerçekleştiren bir grup ‘döndürücü kılıf’ dediğimiz adale grubu vardır. Bu adaleleri ağır kaldırarak ya da düşme ile yırtmak mümkündür ama zordur. Genç bir insanda böyle bir yırtık olmadan bağ kopmaları ve çıkıklar daha çok görülür. Yaşlı ya da bu adaleleri yıpranmış insanlarda ise böyle basitçe yırtılıverir. Aslında ‘yırtık’ kelimesi yerine ‘zaman içinde lime lime olmuş’ desek daha doğru anlaşılabilir. Dolayısıyla böyle bir durumda güzel bir iyileşme için sadece adaleyi onarmak yetmez aynı zamanda adale yapısını da iyi hale getirmek için çalışmak gerekir. Yani güzel bir iyileşme için sadece teknolojik sağlam dikişler değil aynı zamanda biyolojinin de iyileştirilmesi gerekir. Yırtık oluşmadan önce bunu anlamanın yolları olsa da korunmak için sağlıklı yaşamaya çalışmak tek yoldur. Sigara içicileri, spor ve esnetme yapmayan insanlarda bu tür yırtıklar daha çok görülmektedir. 50 yaş üzeri tamamen sağlıklı olan çoğu insanın çekilen MR görüntülerinde şikayet yapmayan yırtıklar görülür. Yani küçük yırtıkların olması şikayet yapacağı anlamına gelmez ama bunlar günün birinde büyüyebilir. Kolu yukarı kaldırmayı zorlaştıran ve rahatsız edici gece ağrılarına yol açan bu yırtıkları tedavi etmek küçük olduğunda kolaydır.

Peki neden bu adaleler yırtılıyor?
Düşmeler, ani fırlatma hareketleri gibi zorlamalar
Adalenin yaşlanma ile güçsüz hale gelmesi sonrası kendiliğinden oluşan yırtıklar
Yırtık olduğunu nasıl anlarım?
Omuz hareketlerinde kısıtlılık
Ağrı olacak diye bazı hareketleri yapmayı istememek
Omuz üzerinde uyumada zorluk ve ağrı
Saç taramak, yukarıdan bir şey almak gibi hareketlerde zorluk
Gece ağrısı
Omuzda gittikçe artan güçsüzlük
Eli sırta götürmede güçlük
Bu şikayetler 1 haftadan fazla sürmüş ise muayene olunmalıdır.

Muayenede ne yapılır ve hangi tetkikler istenir?
Muayenede, omuz eklemini oluşturan kemik yapılar ve eklem hareketleri ile bağ dokular kontrol edildikten sonra, bu bölge, sinir hastalıkları ve boyun bölgesi (fıtık gibi) hastalıkları açısından kontrol edilir. Sonrasında hareketi sağlayan kasların muayenesi ve testleri yapılır. Çoğunlukla tetkik öncesi hangi yapılarda yaralanma olduğu anlaşılır.

Hangi testler istenebilir?
Omuzun röntgenleri- kemik dokuyu ve eklem boşluklarını değerlendirmek için kullanılır.
Ultrasonografi- tendonlar ve bursalar ( eklemde ki sürtünmeyi önleyen yastıklar) değerlendirilir. Adale yırtıkları anlaşılır.
MRI- Yumuşak dokuların hasar derecelerini anlamak için kullanılır. Adale bağ ve kıkırdak dokular için kullanılır.
BT- nadiren istenir ve daha çok kemik yapısını 3 boyutlu görmek gerektiğinde kullanılır.
Omuz adalelerinde bir yırtık olduğu söylendiğinde öğrenmeniz gerekenler
(LİNK:

Omuzda döndürücü kılıf adale yırtıkları: Ameliyat olmalı mıyım?
Döndürücü kılıf yırtığı olan insanların hepsinde şikayet olmaz. Ama omuzda hissedilen ağrıların önemli bir kısmı bu adale yırtıklarına bağlıdır. Bazı yırtıklar cerrahi gerektirmeden ağrısız hale getirilebilir ve egzersiz ile güçlendirme yapılabilinir. Genelde tüm çabalara ve tedavilere ve geçen zamana rağmen şikayetler geçmemiş ise cerrahi gündeme gelmektedir.

Döndürücü kılıf 4 kastan oluşan bir yapıdır. Bu yırtıkların çoğu adalede ve bunun tendon dediğimiz kemiğe yapışan uzantısında yıpranma sonucu oluşur.


Döndürücü kılıf yırtıklarında:

Adale kemiğe yapıştığı yerden kopar ve ucu geriye kaçar.

Bu yüzden tamirler bu kası kemiğe geri yapıştırmak ile ilgilidir. Yani iyileşme olması için kas tendonunun kemikten koptuğu yere yapışması gereklidir.

Bu 4 adaleden biri hasar gördüğünde omuz fonksiyonu da bozulur.


Bir yırtık ile ilgili bilmemiz gerekenler şunlardır
Yırtık büyüklüğü. Bazı çok küçük yırtıkların güçlendirme yoluyla korunma imkanı vardır.
Yırtık süresi. Düşme sonucu oluşan yırtığınız varsa beklemenin faydası olmaz.Sağlam yapılı bir adale koparsa geriye doğru toplanır ve bekledikçe tamiri güçleşir.
Kopan adalenin ne kadar geriye kaçmış olduğu.Kaslarımız vücudumuzda bir paket lastiği gibi sürekli gergin halde durur ve koptuğunda lastiğin boşalması gibi diğer ucuna doğru kaçar. 3 cm geri kaçmış bir adale tamir edilmezse hızla yağlanmaya başlar Artık bu adale çalışmadığı için bekledikçe yağlanır ve bu yağlanma çok olduğunda geri eski haline gelmez.
Yırtılan adalenin yağlanma oranı.
Özgeçmiş: Şeker, guatr gibi hastalıklar var mıdır?
Sigara, Alkol kullanımı
Sürekli kullanılan ilaçlar.
Sadece tendinit olup yapısı bozulmaya başlayan bir kası iyileştirmek mümkündür. Çok küçük yırtıkların tedaviler ile iyileşmesi de mümkün olabilir ancak adalede açılma gerçekleştirmiş yırtıkların müdahale olmadan iyileşmesi mümkün değildir.

Tedavi
Omuz adale yırtıklarında tedavinin ana direği hareketi sağlayan kasların gücünü ve yapısını geri kazanmaktır. Adalenin büyük yırtıkları, gevşemeler, çıkık sonrası kalan kıkırdak yırtıkları gibi tüm mekanik sorunlar artroskopik olarak tedavi edilir. Bu mekanik yapılar yeterli iyileşmeyi sağlarken asıl amaç eski güce kuvvete hastayı kavuşturmaktır. Yani dikişler ya da onarımlar yapıldıktan sonra bu sürecin güzel bir sonuca ulaşması yolunda esnetme ve kuvvet kazanmak için tedaviler yapılır. Tedaviye karar verirken lütfen MR filmlerinizi tedavi ettirmeyin. Sadece gönderilen MR görüntüleri ile bir tedaviye ya da ameliyata karar almak güvenli değildir. Sürecin sizin özelliklerinize göre anlaşılması ve planlanması gereklidir. MR hareketsiz görüntülerdir. Hareket esnasında başka hangi sıkıntıların olduğu ancak muayene ile anlaşılabilmektedir.

Omuz yırtığının iyileşmesi nelere bağlıdır?
Yırtığın büyüklüğüne
Yırtığın ne zamandır olduğuna
Yırtığın olma sebebine
Yırtık ne kadar büyükse, ne kadar geç müdahale edildiyse ve ayrıca yıpranmaya bağlı (dejeneratif) bir yırtıksa iyileşmesi de o oranda zordur.

Elbette omuz ağrısı başladıktan sonra bir çoğunuz buz uygular, ağrı kesiciler alır ve belki de kolunuzu boynunuza asarsınız. İlk medical tedavilerde ise fizik tedavi, eklem enjeksiyonları ve ilaçlar verilmiştir. Hala durum iyileşmemişse artık cerrahi düşünmeye başlarsınız. Döndürücü kılıf cerrahisi çoğunlukla iyileşmeyi sağlar. Pek azında iyileşmeyebilir. Döndürücü kılıf oldukça kompleks bir yapıdır ve iyileşmeyi güçleştiren bir ortamda bulunur.

İnternette mevcut yazıları okumak kafa karıştırıcı olabiliyor bu yüzden bazı ispatlanmış gerçekleri buraya yazmak isterim:

Bütün döndürücü kılıf yırtıkları ameliyat gerektirir mi? Hayır.
Cerrahi olmazsa bu yırtıklar büyüyebilir mi? Evet
Bir kere yırtık olursa kendiliğinden iyileşebilir mi? Hayır.
Bütün hepsi sonunda iyileşir mi? Kısa cevap hayır.
Döndürücü kılıf iyileşmesini neler etkiler?
İyileşmeyi olumsuz etkileyenler:

– Yaş arttıkça iyileşmeyi sağlayan hücresellik ve kimyada da bozulmalar olur. Bu da iyileşmeyi olumsuz etkiler.

– Alkol, madde kullanımı, sigara

– Şeker hastalığı

– Yırtığın büyük ve adalenin yağlanmış olması

• Artroskopik kapalı tamir ile küçük kesi ile yapılan tamirler arasında iyileşme açısından fark yoktur.

• PRP ( kandan elde edilen trombosit hücreleri) yapılması iyileşmeyi etkilemez.

• Mevcut kemik çıkıntılarının törpülenmesinin de ( bazı cerrahlar bunu sıklıkla öneriyor) iyileşme üzerinde etkisi yoktur. Ayrıca bunlar yırtığa sebep olmazlar.

Özetle akılda kalması gerekenler
60 yaşın üzerindeyseniz yırtılmış adale yapısı bozuk olduğundan teknolojik sütürler iyileşmeyi garanti etmiyor. Burada bazı biyolojik yamalar kullanmak gerekebilir.
Omuzda ki kemik çıkıntılarını törpülemek adale yırtıklarını önlemez ve iyileştirmeyi hızlandırmaz.
Küçük yırtıkları tamir etmek büyüklere göre haliyle kolay olmaktadır ve bu küçük yırtıkların büyümesini önlemektedir. (ne kadar erken o kadar iyi)
Belki de en önemlisi şudur: Tamir yapıldıktan sonra aktif hayata geçmekte asla acele edilmemelidir. 6 aydan önce asla zorlanmamalıdır.
İlk yapılan tamir iyileşme için en iyi şanstır ve bu tamiri 6 ay korumak gereklidir.
Doktorunuz ya da fizyoterapistiniz 6 aydan once normal işleri yapabilirsiniz dese bile buna dikkatle yaklaşmanızı öneririm.