Knee and hip prosthesis.jpg

Protez Cerrahisi

Protez, artroplasti, yapay eklem, eklem replasmanı…

Bu terimler aynı şeyi ifade etmek için kullanılır; bozulan eklemin faaliyetine devam edebilmesi için yapılan ameliyatlardır.

Eklem kireçlenmesi diye tabir edilen durum aslında eklemin ciddi şekilde aşınarak deforme olmasını anlatır. Bu tür eklemler ile yola devam etmek artık mümkün olmadığından iki kemik arasında ki oynağın iyi çalışabilmesi için yapay bir eklem ya da kaplamaya ihtiyaç duyarız.

Protez cerrahisi 2000’li yılların başından itibaren özellikle malzeme konusunda atılımlar göstermiş ve insanoğlu çok sevdiği hareket etme kabiliyetini devam ettirmeyi başarmıştır. Vücutta ki hemen her eklem için protezler dizayn edilmiştir. Bunlardan en çok araştırılıp en çok başarılı olanları en sık bozulan eklemler için olanlarıdır. Diz, kalça, omuz eklemleri için binlerce protez, implant dizayn edilmiş ve gün geçtikçe mükemmelleştirilmiştir. Artık kişiye özel protezler de üretilebilmektedir. Hazır giyim gibi her boy protez üretilmiştir ve başarıyla kullanılmaktadır. Protez cerrahileri, kalça başta olmak üzere dünyanıon en çok yüz güldüren ameliyatları arasında ilk sıralardadır.

Bastonla ya da bir yardımla yürümek, ağrılı eklemler, gece uyutmayan ağrılar, ilaçlara mecbur kalmak, başkalarına muhtaç kalmak gibi durumlar yüzünden oluşan zorlukları gidermek ancak protez cerrahisi ile mümkün olmuştur.

Burada her bir eklem için protez cerrahisi ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Protez Cerrahisi Hakkında

1.jpg

Salgın Döneminde Acil Olmayan Ameliyatlar