PRP ve Kök Hücre

Parmağınızı kestiğinizde kanınızdaki trombosit hücreleri, yara etrafında koruyucu bir pıhtı oluşturur. Ayrıca, bu kesiğin iyileşmesine yardımcı olan Büyüme Faktörlerini yayarlar. Yaranın iyileşmesi bu sayede tamamlanır. Prp yöntemi ile vücut içinde kanın zor ulaştığı yerlerde bu mekanizmanın çalışmasını sağlar. Yani PRP, vücudunuzun kendi iyileşme mekanizmasını (trombositleri) tendon, kemik ve kaslardaki yaraları iyileştirmek için kullanır.

Kolunuzdan alınan bir enjektör kan içindeki trombosit hücreleri ayrıştırılır. Ayrıldıktan sonra plazma ve trombositler 10 dakika boyunca ışıkla muamele edilir ve tam olarak yaralandığınız yerin içine enjekte edilir. Sorunlu bölgeye ulaşan bu hücreler büyüme faktörleri salgılar ve iyileşme sağlanmış olur. Tüm bu işlemler 30 dakika içinde tamamlanır ve sorunun büyüklüğüne göre 1-3 seans bu uygulanmaktadır.

prp-1-480x300.jpg

Tedaviden Önce
Birçok hasta yoğun programlarına, uzun yolculuklarına uyum sağlamak ve mümkün olan en kısa sürede ağrılarını gidermek için ilk konsültasyonlarından hemen sonra tedaviye girmeyi tercih eder.

Zamandan ve paradan tasarruf etmek için varsa önceden yapılmış kan testlerini, röntgenleri, MRI CD si ni , ultrason raporlarını getirin.

Ziyaret sırasında bize hangi ilaçları aldığınızı bildirin ve bunları paket de dahil olmak üzere yanınızda getirmeniz iyi olacaktır. Hastaların ziyaretten birkaç gün önce antienflamatuar ilaçlar (voltaren, apranax, Naprosyn, etol, gibi) kullanmamasını tercih ediyoruz, ancak bu şart değil.

Tedaviden önceki günlerde sigaraya ara vermeniz çok iyi olur.

Önce ki gün bol miktarda su içmeniz çok önemlidir, bu da hemşirelerin kanınızı almasını kolaylaştırır.

Çoğu PRP tedavisi neredeyse ağrısızdır, gerekirse lokal anestezi uyguluyorum.

Tedaviden 3 saat once önce parasetamol (parol tb, minoset tb, geralgine gibi) almanız konfor için iyi olur.

Lütfen tedavi gününde çok yağlı yiyecekler, şekerli şerbetli tatlılar yemeyelim veya kafeinli içecekler içmeyelim.Ayrıca birkaç gün öncesinden alkol kullanmayın.

PRP için yaş sınırı yoktur ve ciddi osteoartrit ( ileri dercede diz kireçlenmeleri) bile yararlanabilir.

Tedaviden Sonra
Diz artriti için genelde bir PRP seyri, 3 hafta boyunca 3 enjeksiyon artı 1 ay sonra takip enjeksiyonudur.

Artritin ilerlemesini önlemek için tedaviden 1 yıl sonra idame enjeksiyonu önerilir.

Hastaların% 70-80’inin PRP’den belirgin bir iyileşme yaşadığını gördük, ancak bazı kişilerin bir fayda görmesi bir ay veya daha fazla sürebilir.

PRP tedavisi sırasında ve en az bir ay sonra, bisiklet, aqua aerobik veya sadece suda yürümek gibi düşük etkili egzersizleri öneriyoruz. En iyisi 10-15 dakikalık kısa aralıklarla günde 4 kez egzersiz yapmaktır. Bu egzersizleri hastalığınızın durumuna göre tarif edeceğim.

PRP’nin yararlarını etkileyebileceklerinden aşırı veya yüksek etkili egzersizlerden kaçınmalısınız. Yani koşma, atlama ve atlama gibi egzersizleri iyileşme sonrasına bırakacağız.

Prp sonrası başağrısı gibi herhangi bir ağrıyı azaltmak için parasetamol kullanıyoruz, ancak lütfen diğer anti-enflamatuar ilaçları kullanmayın. Bunlar trombosit fonksiyonunu azaltır ve hatta uzun vadede artriti kötüleştirirler.

Özetle, PRP sonrası düşük etkili, ağırlıksız egzersizler çok faydalıdır, Antienflamatuar ilaçlardan kaçının, sağlıklı bir diyetle varsa kilonuzu azaltın ve tedaviden yaklaşık 1 ay sonra ise kaslarınızı kuvvetlendirmeye başlamanız mutlu şekilde hayatınıza devam etmeniz için önemlidir.

prp-2-480x292.jpg

Kök Hücre
Kök hücrelerimiz osteoartrit, diyabet ve kronik eklem ağrıları veya iltihaplı durumlar için çok güçlü bir tedavi yöntemidir.

Kök Hücreler nasıl çalışır?
Kök hücreler kendi vücudunuzdan alınır. Karın bölgesinden liposuction yöntemi ile alınan az miktarda yağ dokusu içinden kök hücreleri ayrıştırıyoruz. Işıkla işlemden geçiriyoruz. Hazır olunca bu hücreleri doğrudan yaralanmanıza enjekte ediyoruz.

Neden Kök Hücreleri Seçmeliyiz?
Bilindiği gibi eklem ve kas ağrılarını gidermede kortizon enjeksiyonu oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Bu tedavilerin büyük dezavantajları vardır: Kortizon ağrıyı giderse de yaralanmanızı iyileştirmez ve zamanla etkisini kaybeder ve uygulanan dokuyu zayıflatır.

PRP ve Kök Hücreler kortizon gibi anında ağrı gidermez , ağrı kesici değildirler. Yaralanmanızı iyileştiren büyüme hormonlarını salgılarlar. Parmağınızı kestiğiniz zaman, kan sızıyor ve trombositler cildinizi pıhtılaştırıyor ve iyileştiriyor. Pek çok yaralanma, kanın iyi ulaşamadığı ve vücudunuzun kendini iyileştirmek için mücadele ettiği iç kesiklere benzer. İyileşme sürecini başlatmak için PRP veya Kök Hücreler doğrudan bu yaralanmalara enjekte edilebilir.

Kök Hücreler ile neleri tedavi ediyoruz?
Ortopedik Hastalıklar

Osteoartrit | Romatoid Artrit | Kıkırdak tamiri | Tendonit ve Tendinoz | Kas onarımı | Kemik onarımı

Genellikle PRP tedavisinin yeterli olmayağı düşünülen durumlarda kök hücre kullanırız.

Nörolojik Koşullar

Çok çeşitli nörolojik durumlar için farklı kök hücre tedavilerinin güvenliğini ve etkinliğini test eden dünya çapında halen devam eden heyecan verici sayıda klinik çalışma vardır.

İnme | Alzheimer Hastalığı / Demans | Otizm | Beyin hasarı ve hipoksi | Multipl Skleroz | Parkinson hastalığı | Serebral Palsi | Omurilik Yaralanması | Motor Nöron Hastalığı | Diyabetik nöropati

Çeşitli kök hücre tedavilerinin etkinliği hakkında açıklamalar yapmak için henüz erken olsa da bu aşamada , sadece yeterli güvenlik verilerinin mevcut olduğu intravenöz (damar içi) uygulanan yağ dokusu kökenli mezenkimal kök hücre tedavileri sunulmaktadır.