Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit)

El bileğini ve önkol kaslarını zorlamalı ve tekrarlayıcı şekilde kullanan insanlarda bu durum gelişir. Tenis oynayanlarda da görüldüğü için bu isim verilmiştir. Ovalamak, silmek çamşır sıkmak gibi ev işleri, sık tornavida veya pense kullanmak, kavanoz kapaklarını sıkmak gibi günlük işler nedeni ile ortaya çıkabilir.

Tenisçi dirseğinde sorun nedir?
Elinizi dış tarafa, yani el sırtının olduğu yöne doğru hareket ettiren adaleler dirsek dış tarafında bulunan çıkıntılı kemiğe yapışır ve buradan güç alarak el bileğini hareket ettirir. Çaydanlık kaldırırken ya da anahtar ile kapıyı açarken yaptığınız harekette bu kasları kullanırsınız. ERCB adalesinin (extensor carpi radialis brevis) dirsekte kemiğe yapışma yeri beyaz renkte düzenli (kan damarından fakir) bir tendondur. Aynı işi yapan diğer adalelerle birleşip tek bir tendon yaparak kemiğe yapışırlar. İşte bu adalenin ortak tendonun yapışma yerinin hemen biraz öncesinde bozulma başlar ve şeffaf-sarımtırak pürüzlü ve sümüksü bir yapıya dönüşür. ERCB tendonu kan dolaşımından fakir olduğu için uzun süre hastalık devam ettiğinde iyileşmesi zor olur.

Tenisçi dirseğinde hangi şikayetler olur?
Dirsek dış tarafında künt bir ağrı el bileğine doğru uzanır, ağrı seviyesi çok hafif olabildiği gibi oldukça şiddetli de hissedilebilir. Hastalığın seviyesi ile hissedilen ağrı arasında bir ilişki yoktur. Yani şiddetli ağrı bu hastalık geçmeyecek anlamına gelmez. Çaydanlık kaldırırken, çanta taşırken, kapı açarken dirsek ve önkolda ağrı artar. Bu yüzden o kolu kullanmak istenmez ve dinlendirilmeye çalışılır. Basit bir bardak ya da çaydanlık kaldırırken dirsek dış tarafında ağrı olması bu hastalığı akla getirmelidir.

Tedavi
Tenisçi dirseği çoğunlukla kendiliğinden geçebilen bir durumdur. hatta birçoğu dirsekte bir sıkıntının olduğunu anlamadan basitçe zorladım diye düşünülerek geçer. Ama gün gün artan bir ağrı olamaya başlamışsa ve basit bir bardak ya da çaydanlık kaldırırken ağrı hissediliyorsa öncelikle aşağıda ki tedbirleri almak gerekir:

El bileğini zorlayacak ve dirsekte ağrıyı artıran hareketleri azaltmak gerekir.
Ağrı bölgesine ara ara soğuk uygulamak iyi hissettirebilir.
Basit ağrı kesiciler ile gece ağrısı hafifletilebilir.
En önemlisi el bileği esnetme, gerdirme (streching) hareketine hemen başlanmalıdır.

tenisci-dirsegi-2-840x560.jpg

Önkola uygulanan bazı bantlar günlük işleri yaparken hastalığın daha fazla ilerlemesine engel olabilir. Bu bantları dirsekte ağrı noktasının 5-7 cm aşağısına (önkol kaslarının en bombeli olduğu yere bantın silikon yastığı denk getirilmelidir. Bu bantların amacı dirsekte kasların kemiğe yüklediği basıncı azaltmaktır. Elinizi çalıştırırken bu bantları sıkıp, istirahat halinde gevşetebilirsiniz.

tenisci-dirsegi-3-840x560.jpg

Bu yöntemler ile bir süre tedavi devam ettirilir, 3 hafta sonunda yeterli iyileşme sağlanmazsa doktora başvurulmalıdır.

Medikal Tedavi
Doktorunuz yaşınıza, yaptığınız işin durumuna ve hastalığın durumuna göre öncelikle zahmetsiz olan tedavileri önermek isteyebilir. Bu tedaviler şunlardır:

Enjeksiyonlar
Kuru iğne uygulaması: tendon yapısı kandan fakir olduğu için iyileşmekte zorlanır. ERCB tendonuna ve kemiğe yapışma yerine kuru iğne ile bir çok mikro-kanama sağlanır. Bu bozulan bir telefonun tekrar resetlenmesi gibi iyileşme hücrelerini uyararak faydalı iyileştirici bir ‘enflamasyon’ sağlar.
Tam kan enjeksiyonu (PRP DEĞİL!): yapılan çalışmalar bu tendona yapılan PRP enjeksiyonlarının yeterli başarıyı gösteremediğini ortaya koymuştur. Bunun aksine tam kan enjeksiyonu ise başarılı ve yan etkisiz bir iyileştirme yöntemidir. Burada yapılan iş kuru iğneye benzerdir. İyileşmenin reset düğmesine basılır. Kuru iğne bazen yeterli kanamayı sağlayamaz bu yüzden koldan alınan kan direk olarak tendon içine enjekte edilir. Bu tedavinin sıkıntısı ise sadece ilk günlerde ağrıyı artırmasıdır, faydası ise kortizon enjeksiyonları gibi tendonu zayıflatmaz ve yapışıklık yapmaz.
Kortizon: kortikosteroidler vücutta bazı bölgelerde uygun yer ve zamanda kullanıldığında çok hızlı bir rahatlama ve iyileşme sağlarlar. Bu enjeksiyonu her durumda uygulamak uygun olmaz, hastanın yaşı, mesleği ve tercihi önemlidir.
Proloterapi: Bazı irritan solüsyonlar hazırlanıp enjekte edilir. Bu solüsyonlarda ağrı için lokal anestetik ve vücudun iyileşme yönünde iltihabi reaksiyon başlatacak maddeler (sodyum morhuat, dekstroz, gibi) Bu işlem 4. ve 8. haftalar da tekrarlanarak toplam 3 kez uygulanır.
Botox: zorlanan adalelere botox uygulanır ve adaleye geçici kısmi bir felç yapılmış olur. Bu sayede adale zorlanamayacağı için iyileşme mümkün olabilir.
Radial Şok Dalgası ve Nöroplastik Tendon Eğitimi
Ultrasonik radial şok dalgaları ile 1 hafta ara ile toplam 3 kez bölge adalesi uyarılarak iyileşme sağlanır.

Nöroplastik tendon eğitimi
Düz egzersizler ile tendinosislerin tedavisi zor olabilmektedir bunu yerine (özellikle sık tendon problemi yaşayanlar için) odaklanmış senkronize, eğitimli egzersizler ile başarı şansı yüksektir. Bu egzersizler bu hastalığın tekrarını da engellerler.

Cerrahi Tedavi
Yukarıda seçilen 1 veya daha fazla yöntemin başarılı olmaması durumunda cerrahi yapılabilinir. Bazı hastalar çok uzun zamandır bu duruma maruz kalmışlardır ve iyileşme süresini oldukça kısaltmak isteyebilirler.

Bu durumun cerrahisi günübirlik yapılır. gece hastanede kalmatya gerek olmaz. ERCB tendonunun bozulmuş kısımları temzilenerek bölge kanlandırılır. İki teknik vardır:

Artroskopi: kapalı ameliyatla dirsek eklemi içine girilir ve eklem muayenesi yapıldıktan sonra ERCB tendonu bozuk kısmı içerden radyofrekans veya shaver ile temizlenir.

Açık ameliyat: Dirsek dışından yapılan 3-4 cm kesi ile tendinosis kısmı temizlenir.

Tamamen iyileşir mi? Tekrar eder mi?
Bu hastalık çoğunlukla kolayca geçer. Fakat sık tekrarladığı ve her tekrarda daha zor iyileştiği görülür. Tamamen iyileşebilen bir durumdur. Bu hastalığa maruz kalmamak için genel hayat kalitesi ünin yanında tendon ve kas esnekliklerini koruyacak egzersilerin yapılması gerekir. Zaten bilinçli egzersiz yapanlarda bu durum pek görülmezken, fitness salonuna girip önkolu zorladıktan sonra esnetme yapmayan kişilerde de sık olan bir durumdur.