top of page

Dirsekte Sinir Sıkışması: Kübital Tünel Sendromu

Dirseğinizi çarptığınızda hissedilen o elektrik çarpması gibi olan duyguyu çoğu insan bilir. Sinirler şehrin elektrik kablo sistemi gibi bir ağa sahiptir. Bu elektrik kabloları omurgadan çıkıp kaslarımıza doğru giderken eklemlerin etrafından geçtikleri bükülen yerlerde cilde daha yakın olurlar. Bu yakınlık nedeniyle sinire ani temas olduğunda bir anda elimizin yüzük ve serçe parmaklarına uzanan bir çarpılma duygusu, uyuşma hissederiz. Ulnar sinir boyun omurgasından çıkan ana sinir ağından koltuk altında ayrılır ve kolumuzun ve önkolumuzun iç tarafı boyunca dirseğin iç tarafında ki çıkıntılıkemiğin arkasından dolanarak 4. ve 5. parmaklara dek uzanır. Sinirleri bir kablo gibi düşünürseniz bu kablonun dış çeperindeki sinir kablocukları duyma, hissetme ile ilgili olan hissi sinirlerdir. Kablonun ortasından ilerleyen sinir kablocukları ise elimizi hareket ettiren kaslara beynimizden emir götüren motor kablolardır. Bir sinir sıkıştığında önce kablonun dışında bulunan his sinirleri etkilenir, sıkışma devam ettiğinde kablonun ortasında yer alan motor kablolarda etkilenmeye başlar. Yani önce yüzük ve serçe parmaklarda karıncalanma, uyuşma bazen yanma hissedilir, sonra elde zayıflık hissi ve güçsüzlük olur en sonunda ise el de özellikle tarak kemikleri arasında ki kaslar erir ve kemikler belirgin şekilde görülmeye başlar. Bu erime geri dönüşümsüzdür, bu yüzden 6 haftadan uzun bir zaman yüzük ve serçe parmaklarında uyuşma varsa doktora görünmeniz önemlidir.

Ulnar Sinir Sıkışma Nedenleri
Bu sinir dirseğimizi büküp açtığımızda yaklaşık 2 cm gerilir. Dirsek 45 derecelik bir açıda iken bu gerilme en azdır. Dirseğimizi bükmeye devam ettiğimizde gerilme gittikçe artar., özellikle 90 derece üzerinde gerilme ciddi miktarda artar. Uzun süre dirseği bükülmüş durumda iş yapan insanlarda bu sinirde sürekli gerilme olduğu için öncelikle hisssizlik uyuşukluk daha sonra kuvvetsizlik hissedilmeye başlanır. Uzun saatler klavye kullananlar, evde örgü işleri yapan hanımlar, telefonları uzun süreler sabit konumda kullananlar risk grubundadırlar. Gece uyurkende dirseği bükülmüş durumda uyuyanlarda bu sendromu yaşayabilirler.

Bu durumu farkettiğinizde aşağıdaki önlemleri almalısınız:
Elinizin yüzük ve serçe parmaklarında uyuşma hissederseniz aşağıda ki tedbirleri hemen alın:

telefon ve klavye kullanırken dirseğinizi bükük vaziyette uzun süreler tutmayın
dirseğinizi sert bir yere dayayarak uzun süreler oturmayın
arabadayken açık cam tarafına dirseğinizi dayayıp yolculuk yapmayın
gece uyurken dirseğinizi bükük vaziyette değil açık vaziyette tutun; bunun için pratik bir yöntem : dirsek etrafına aynı dürüm gibi kalın bir havlu sarıp bunu bantlayın, uyuduktan sonra dirseğin bükük hale gelmesi engellenmiş olur.
Bu tedbirlere rağmen şikayetler geçmiyorsa doktora başvurun.

Muayene ve testler
Doktorunuz kübital tünel sendromunu kolayca anladıktan sonra hemen elinizin motor yani kuvvet durumunu ve kaslarda bir erimenin başlayıp başlamadığını anlamak ister. Bunun için bazı kuvvet testleri yapar. Eğer kuvvet konusunda problem varsa aşağıda ki testleri ister:

Röntgenler: röntgenler siniri göstermez ancak sinire baskı yapabilen bazı kemik çıkıntılarını, eklem artrozunu görürüz.

EMG: sinir ileti testleri ile sinir dokusu hasarını ve işin ciddiyetini öğrenir, ameliyat gerekliliğini anlamış oluruz. Sinirler elektrik kabloları gibidir, beyin ve kaslar arasında mesajlar taşırlar. Sinir düzgün çalışamadığında bu mesajlar yerine geç iletilmeye başlar. etkilenen sinirin geçtiği noktalardan testler yapıp mesaj iletim hızlarını ölçeriz. Bu test ile sinirin kas erimesine yol açacak kadar etkilenip etkilenmediğini de anlamış oluruz.

Tedavi
Yukarıda anlatılan günlük hayatta alınan tedbirlere ek olarak eğer havlu sarmak tyeterli olmuyorsa dirseği belli pozisyonda tutan gece atelleri kullanılmaya başlanır. Dirsek ve el bileği için bazı egzersizler de işe yarayabilir. İlk zamanlarda kısa süreli ibuprofen tablet veririz, bazen sinir çevresine steroid enjeksiyonları yapılır.

Cerrahi: Kas erimesi başlamışsa ya da alınan tüm önlem ve tadivelre rağmen şikayetler geçmiyorsa cerrahi ile sorun giderilir. Değişik cerrahi teknikler vardır. Çoğunlukla sinirin dirsek arkasından geçtiği yolu değiştirip siniri dirsek önene transfer ettiğimizde çok hızlı bir rahatlama sağlanır ve kas erimesi tehlikesi de bertaraf olur. hastaneden aynı gün taburcu olmak mümkündür. Cerrahi sonrası herhangi bir kısıtlama yapılmaz.

bottom of page