top of page

Total Diz Protezi

Diz protezini niçin gerekir ve mutlaka yaptırmalıyım?

Bu soru ile çokça karşılaşıyoruz. Aslında biz sizin adınıza karar veremeyiz ancak karar almanızda kılavuz olabiliriz. Diz protezi vakti geldiğinde hayatın akışını normalleştiren, hayatı güzelleştiren bir tedavidir. Tabi ki her tedavide olduğu gibi bu konu ile ilgili olarak da çok fazla kafa karışıklığı yaşanıyor. Öncelikle böyle bir ameliyat söz konusu olduğunda etraftan duyulan çelişkili görüşler nedeni ile doğal tereddütler olur. Ameliyat dışı diğer tedavilere devam edelim mi? Ya kötü olursa? çok vakit alır mı? gibi… Bu sorulara doğru yanıt vermek için bilinmesi gerekenleri anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle;

  • Diz protezi için karar verirken çeşitli kriterler vardır.

  • Filmlerinizi tedavi ettirmeye çalışmayın. Diz filmleri, MR lar sadece görüntüyü verir…

  • Not tutun:

  • Ağrıyı artıran hareketler

  • Ağrıyı hissettiğiniz bölgeleri işaretleyin

  • Alınmak zorunda kalınan ağrı kesicileri ve ağrıya etkilerini

  • Hiç durmaksızın yürüyebildiğiniz mesafe

  • oturup kalkarken oluşan zorluklar

  • diz ekleminde oluşan şekil bozuklukların ilerleyişi- her ay ayakta dururken diz ekleminin önden ve yandan fotoğraflarını çekebilirsiniz

  • Varsa diğer bel ve bacak ağrılarının karakter

Diz protezi aşınmış eklem kıkırdağının görevini üstlenen, eklem çalışırken yük taşıyan, sürtünme yüzeyi görevini gören bir nevi kaplamadır. İhtiyaca göre çok çeşitli türleri yapılmıştır.

total-diz-protezi-2-480x360.jpg

Hastanın gerçekten diz protezine ihtiyacı olup olmadığını sadece filme bakarak anlamaya çalışmak yanıltıcı olabilir.

Bazı filmler korkutucu görünse de şikayetler o kadar da kötü olmaz, aksine filmler, röntgenler iyiymiş gibi görünse de hastada aşırı derecede hareket ve yürüme zorluğu yaşayabilir.

Osteoartrit ya da artroz dediğimiz ve ‘kireçlenme’ olarak bilinen hastalık, diz kıkırdağını, bağları, kasları etkileyen bir süreçtir. Bu sürecin neresinde olduğumuzu anlamaya yarayan bazı derecelendirme kriterlerimiz vardır. Doktorunuz bu derecelendirme kriterlerine göre hareket etmek durumundadır ve bir diz sorununu derecelendirebilmek ve sorunun şimdi ki büyüklüğünü ölçmek gerekir.

total-diz-protezi-4-840x1066.jpg
total-diz-protezi-3-840x504.jpg

Diz protezi için düşünürken ilk baktığımız kriterleri sıralayalım:

Ağrı gerçekten günlük hayatınızı önemli derecede etkiliyor mu?

Ameliyat dışı tedaviler doğru şekilde yapıldı mı? diz içi iğneler, fizik tedavi, kilo kontrolü

Diz protezinden beklentimiz nedir? Bazı hastalar günlük hayatlarını rahat yaşarken diz protezi ile rahat namaz kılmak istiyor olabilir, bazıları ise sadece çok koştuğunda ağrı olduğu için diz protezini istiyor olabilir.

Diz protezinden ne alacağımızı iyi anlamak gerekir.

Temel amaç yaşamın her alanına katılımı sağlayacak bir çözüm bulmaktır.

Günlük hayatımızda tüm potansiyelimizi kullanmak isteriz. Giderek artan bir diz sorununa mahkum olmamak için teknik olarak durumun ne gerektirdiği ile ilgili verileri bir araya getirmek gerekir.

Bu veriler:
Hastalığın hikayesi ve ilerleme hızı, uygulanmış olan tedaviler

Günlük yaşam aktivitelerinde yarattığı zorluklar

Muayene bulguları ( kemik, kıkırdak yüzeyler, kaslar, bağlar, eklem hareket açıklığı, ağrı noktaları, özel testler)

Görüntüleme ( ayakta basarak çekilen röntgenler, MRI, vs)

Bu veriler ışığında diz protezi için karar alırız. Filmler daha çok işin teknik kısmı ile ilgilidir.

Ağrısız yürümek, uyumak, giyinmek ve diz sorununu hayattan çıkaracak bu çözüm ameliyat ile mümkün oluyorsa çekinmeden bu yola girmek gerekir. Bu konuda kiş zorlukları ve olabilecek komplikasyonları hekiminizle detaylı görüşmeniz önemlidir.

Bu diz hastalığı sanki ağrılı bir kelepçe takılmış gibi günlük hayatı etkiler ve her geçen yıl öncekini aratır. Dolayısı ile beklemek çoğu zaman sorunun artması ile sonuçlanır.

Yaşlandıkça ameliyat teknik olarak da daha zor hale gelecektir. Karar alırken hastalığın bu ilerleyici yapısını da göz önüne almak gerekir.

Yukarı da derecelendirmeden bahsetmiştim. Bu derecelendirme 1.yaşam kalitesi ile ilgili değerlendirme 2. eklemin muayenesi ile kas ve bağların ve yürüyüş biçiminin değerlendirilmesi. 3. filmlerin değerlendirilmesi ile oluşur. Böyle bir derecelendirme ile nerede olduğumuzu anlayabiliriz ve ileride hastalığın bugüne göre nereye geldiğini de ölçebilmiş oluruz.

İleri dereceye gitmekte olan diz sorunlarını erken anlamanın da çok önemi vardır.

Diz protezi için hangi yaş uygundur
Eziyetin yaşı yoktur diyebiliriz. Zaten diğer tüm tedavi seçenekleri artık anlamsız kalmışsa diz protezi ile tedavi düşünülür. Bu dereceye gelmiş bir diz ise hayatı ileri derecede zorlaştırmış demektir. Bu yüzden yaşamdan daha fazla kaybetmemek için diz protezini en yakın uygun zamanda yapmak gerekir.

Protezin belirli bir ömrü var mı? Ameliyatı için erken mi yoksa geç mi kalıyoruz?
Orijinal diz ekleminin de belli bir ömrü olduğu gerçeği gibi yapılacak her türlü implantında ömürleri vardır. Tabi bu kısa değildir. Çok ağrılı bir diz varsa en az 20 yıl ömrü olacak bir protez için en fazla 1 2 yıl daha dişinizi sıkmak mantıklı mıdır? Karar sizin.

Protez ne gibi sorunlar çıkarır?
Diz protezlerinde komplikasyon oranları çok düşüktür ama olursa da uğraştırır gerçekten. Bu yüzden diz protezi öncesi enfeksiyon, sertlik, derin ven trombozu, ocağın dış tarafında hissizlik, gibi oluşabilecek komplikasyonları ve riskinizi konuşmanız gerekir.

bottom of page